علائم اعتیاد جنسی چه می باشد؟

علائم اعتیاد جنسی چه می باشد؟

در بدن همه ما انسان ها؛ نیازهای متعددی وجود دارد که در طول زندگی در صدد رفع آن ها خواهیم بود. تا زمانی که هر یک از این نیازها در شرایط نرمال و استاندار رفع گردند؛ جایی برای ایجاد هیچ بحرانی نخواهد بود. اما کافی است در رفع آن حتی به صورت ناخواسته افراط به خرج دهیم، در این صورت با شرایط مخاطره انگیزی از بعد جسمانی و روانی روبرو خواهیم گشت. یکی از این نیاز ها که جایگاه حساس تر و مهم تری را به خود اختصاص داده است، نیاز جنسی است که گاهی ما را با دردسرهای عظیمی روبرو می سازد بویژه اگر تبدیل به عادت همیشگی یا اعتیاد جنسی شود. آن زمان است که دیگر شرایط کنترل و مدیریت به جا رفع این نیاز از دسترس ما خارج خواهد شد.در ادامه در رابطه با علائم اعتیاد جنسی بیشتر صحبت میکنیم.

 

 

اعتیاد جنسی چیست؟

 

اعتیاد جنسی را نوعی اختلال تلقی می کنیم، که در آن قسمت قابل توجهی از زندگی فرد را سکس احاطه کرده است. در این شرایط حاکم همانطور که اشاره داشتیم کنترلمان در رفع نیاز جنسی به حداقل می رسد به گونه که فرد در مهار و به تعویق انداختن آن اختیاراتی محدود را بهمراه خواهد داشت. البته این رفتار تنها منحصر به این حیطه نخواهد بود و ابعاد زندگی عاطفی و اجتماعی فرد را تحت تاثیر مخرب قرار خواهند داد. که در پایان با تحت شعاع قرار دادن سایر رفتارها، اثرات منفی بجای می گذارد. . این رفتارهای افراط گونه اکثر موارد منجر به آزار جنسی و خشونت نیز می گردد. اعتیاد جنسی خود را با چند رفتار نگران کننده نشان خواهند داد که عبارتند از :

  • اعتیاد به دیدن فیلم های پورن
  • بی بند و باری جنسی
  • اعتیاد به رابطه جنسی
  • گرایش به رفتارها و تفکرات مازوخیست یا سادیسمی

 

علائم نشان دهنده ابتلا فرد به اعتیاد جنسی چه می‌باشد؟

 

اعتیاد جنسی می‌تواند در بعد روانی و جسمی خود را به شکل های متفاوتی نشان دهند. اما در انجمن معتادان جنسی گمنام می توانیم در مشارکت دیگر اعضاء نشانه هایی از اعتیاد جنسی در خودمان را تشخیص دهیم. اما در این قسمت چند ویژگی بارز و ذکر شده را معرفی خواهیم نمود :

 

افکار جنسی وسواسی

 

اغلب افرادی که دچار اعتیاد جنسی است به شکل مکرر، افکار مرتبط به روابط جنسی را در ذهن می پروراند. این افکار پی در پی در کنار تخیلات جنسی، سبب وسواس عمل در فرد می گردد. به طوری که مدام به انجام اینکار اسرار می ورزد اما همچنان ناراضی هستند.

 

صرف وقت زیاد برای رابطه جنسی

 

البته که نمی توانیم تمام موارد را علامتی برای ابتلا به افراد به اعتیاد جنسی تلقی نماییم‌. اما مطمئنا تمایل بیش از اندازه یا تلاش دائمی برای ایجاد رابطه جنسی یا علاقه به تغییر مدام شرکای جنسی را میتوان دو نشانه عمده در امکان ابتلا به اعتیاد جنسی قلمداد نمود.

 

احساس شرم و افسردگی

 

اگر نیاز جنسی که در همه ما وجود دارد به اعتیاد به سکس مبدل گردد؛ همیشه شاهد کسب لذت در فرد نخواهیم بود. چراکه گاهی این احساسات با احساس شرم، افسردگی، اضطراب و پشیمانی در فرد آمیخته می شود. البته که فرد در طی رابطه کسب لذت می‌کند ولی در پایان به عذاب وجدان و پشیمانی دچار می‌گردد. این احساسات به قدری پیش خواهند رفت که با آسیب های روانی جدی تری چون افسردگی یا خودکشی سرباز می‌کند‌.

 

اختلال در زندگی روزمره | علائم اعتیاد جنسی

 

یک معتاد جنسی تمامیت افکار خود را بر انجام هر چه سریعتر رابطه جنسی یا تکرار چندین باره در طی یک روز قرار می‌دهد. این وضعیت نامتعادل تا جایی پیشروی خواهد داشت که فرد در به انجام رساندن سایر فعالیت های خود با بحران مواجه می گردد. این فرد تا میزان قابل توجهی از مسئولیت های مدرسه، کار یا زندگی شخصی خود باز می ماند. زیرا ارتباط جنسی خود را در هر زمانی از نیاز بر سایر امور، سرگرمی ها و حتی ارتباط و وقت گذراندن با دوستان و خانواده  ارجعیت می بخشند.

 

اختلال در زندگی روزمره

خودارضایی بیش از حد

 

خودارضایی بیش از حد می تواند یک آلارم خطر از ابتلا به اعتیاد جنسی تلقی گردد. چرا که این خودارضایی تا قسمتی در زمان و مکان نامناسب و در دفعات مکرر اوج می‌گیرد که سبب بیماری های روانی و جسمی خواهد شد. عوارض خودارضایی گاهی می تواند بسیار خطرناک باشد.

 

خیانت

 

اشاره داشتیم که برخی از معتادین جنسی؛ علاوه بر افراط در سکس نسبت به شرکای جنسی تنوع طلبانه و همراه با زیاده روی رفتار خواهد نمود. این در حالی است که افراد حتی در صورت تاهل؛ مرتکب خیانت به شریک زندگی خود خواهند شد چرا که نیاز به تجربه رابطه جنسی در شرایطی تنوع طلبانه را دارد. در این شرایط علاوه بر آسیب به زندگی مشترک سلامت جسمی خود را در تهدید بزرگی به سبب ارتباط جنسی با افراد متنوع قرار خواهند داد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.