رابطه جنسی یا خودارضایی

رابطه جنسی یا خودارضایی

امروزه، خودارضایی یکی از مهم ترین موضوعاتی است که ذهن جوانان را به خود مشغول کرده است. بسیاری از افراد گمان می کنند خودارضایی یک نیاز طبیعی است و باعث آرامش آن ها می شود. در حالی که برخی از افراد بر این باورند که خودارضایی ضرر های بسیار زیادی به روح و جسم آن ها وارد می کند. به همین دلیل از خودارضایی به عنوان اعتیاد جنسی نام می برند. بنابراین برای ترک خودارضایی تمام تلاش خود را انجام می دهند. اما واقعا حق با کدام دسته است؟! آیا خودارضایی واقعا برای جسم و آینده ی ما خطرات جدی به همراه دارد؟! یا یک نیاز و غریزه ی طبیعی است؟! برای پاسخ به این سوال ها و جزئیاتی دقیق تر در رابطه با خودارضایی یا رابطه جنسی تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

خودارضایی و رابطه ی جنسی قابلیت جایگزینی دارند؟!

برخی از افراد خودارضایی را کاملا قابل جایگزین با نیاز جنسی می دانند. بر این اساس تصور می کنند که خودارضایی برای سلامت بدن لازم است و تفاوت چندانی با رابطه ی جنسی نخواهد داشت. در پاسخ به اینگونه نگرش باید بگوییم که هرگز چنین نیست! خودارضایی و رابطه ی جنسی هر دو فرد را به ارگاسم و ارضا شدن می رسانند. بنابراین هر دو روش برای رفع نیاز جنسی افراد می توانند مورد استفاده قرار بگریند. اما اگر بخواهیم مضرات این اعتیاد جنسی را بررسی کنیم میبینم که این روش نه تنها مفید نیست بلکه عوارض جبران ناپذیری نیز خواهد داشت. این در حالی است که رفع نیاز جنسی از طریق رابطه بسیار مفید بوده و برای سلامتی افراد یک نیاز اساسی محسوب می شود‌.

 

 

خودارضایی و رابطه ی جنسی قابلیت جایگزینی دارند؟!-وب سایت اعتیاد

 

چرا افراد بعضا خودارضایی می کنند؟!

خودارضایی معمولا در بین آقایان و پسر های مجرد بيشتر انجام می شود. هر چند که امروزه با بالا رفتن سن ازدواج و مشکلات اقتصادی، این اعتیاد جنسی در دختر ها نیز مشاهده می شود.

افرادی که خودارضایی را تجربه می کنند، پس از مدتی به این کار اعتیاد پیدا می کنند. به طوری که به علت مواد شیمیایی آزاد شده از مغز پس از این کار، بعد از چندین بار خودارضایی کم کم و به صورت ناخودآگاه مجبور به انجام آن می شوند. بعد از رسیدن به ارگاسم ماده ی دوپامین از مغز آن ها ترشح می شود که این ماده به شدت نشاط آور است. پس فرد یک شادی مصنوعی را تجربه می کند که احساس آرامشی شیرین وجودش را پر می کند. غافل از اینکه با از دست دادن یون هایی مثل کلسیم، پتاسیم و… عوارض جبران ناپذیری برای اندام های بدن مثل ماهیچه ها، استخوان ها، چشم ها و حتی حافظه خواهد داشت.

از طرفی در حین رابطه ی جنسی و پس از آن با معاشقه و صمیمی بودن زن و مرد احساس بسیار شیرینی در خانم ها اتفاق می افتد. به طوری که فرد احساس تنهایی نمی کند و از اینکه فردی در کنارش هست که به احساسات او احترام می گذارد احساس رضایت می کند.

حتی برخی از افراد برای رفع مشکل بیخوابی خودارضایی می کنند. چرا که پس ارگاسم بدن شدیدا احساس نیاز به خواب پیدا می کند.

اما بعد از خود ارضایی فرد در اکثر مواقع حال بدی دارد و به شدت غمگین می شود. چرا که احساس تنهایی و عذاب وجدان تمام وجودش را فرا گرفته و احساس افسردگی از جمله معمول ترین عوارض پس از اقدام به خودارضایی است.

چرا افراد بعضا خودارضایی می کنند؟!-وب سایت اعتیاد

 

عوارض خودارضایی در افراد چیست؟!

  • از جمله مهم ترین عوارض خودارضایی اعتیادی است که به دنبال دارد. فردی که خودارضایی می کند پس از ازدواج نیز به این کار تمایل داشته و همچنان در ذهن خود لحظاتی را که در خلوت و تنهایی برای ارضا شدن تلاش می کرده مجسم می کند‌. به همین دلیل در حین رابطه ممکن است مغز این فرد که اولین عضو در رسیدن به ارگاسم است ارضا نشود و با ناسازگاری هایی در رابطه زناشویی خود مواجه شود. شاید از دل سرد شدن و عدم رضایت در رابطه جنسی به عنوان یکی از مهم ترین معضلات اعتیاد به خودارضایی اشاره کرد.
  • افرادی که خودارضایی می کنند معمولا از درد شدید در ناحیه ی سر، چشم ها و حتی استخوان های پا شکایت می کنند. حتی ضعف شدید جسمی و بی حالی نیز در این اعتیاد جنسی دیده می شود‌.
  • زود انزالی نیز جزء‌ عوارض اعتیاد به خودارضایی به شمار می رود.
  • اضطراب، ناراحتی های روحی و عذاب وجدان و احساس تنهایی شدید بعد از خودارضایی نیز جزء‌ عوارضی است که در بسیاری از جوانان قابل مشاهده می باشد.
  • خودارضایی تاثیر مستقیم بر حافظه ی افراد دارد و مخصوصا حافظه ی کوتاه مدت این افراد را به شدت تحت الشعاع قرار می دهد.

چگونه با خودارضایی این اعتیاد جنسی مقابله کنیم؟!

  • بسیاری از افرادی که به شدت احساس تنهایی می کنند به خودارضایی روی می آورند. گویا این اعتیاد می تواند تا حدی این احساس را آن ها کمرنگ کند. اما خوب دقت کنیم می بینیم که بعد از خودارضایی این احساس تنهایی چند برابر شده و فرد نسبت به خود حس بدی پیدا می کند. بنابراین یکی از مهم ترین راه ها برای ترک خودارضایی حضور در جمع افراد مثبت و حتی خانوادگی است.
  • مهم ترین عاملی که مغز را به خود ارضایی وابسته می کند ترشح ماده ای به نام دوپامین است. در حالی که با ورزش کردن نیز دوپامین در مغز آزاد می شود. اگر سعی کنیم چند دقیقه ای از روز خود را به ورزش های فرح بخش اختصاص دهیم، احساس نیاز به خودارضایی در وجود ما بسیار کمتر خواهد شد.
  • معمولا افرادی که اعتقادات عمیقی دارند، اراده ی قوی تری نیز خواهند داشت. هر چه خود را از لحاظ روحی قوی تر کنیم، راحت تر می توانیم با خودارضایی، این اعتیاد زیان بار جنسی خداحافظی کنیم.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.